Vyhledávání


Kontakt

DIVADELNÍ SPOLEK BEZGEST
kinosál - Palackého 60
672 01 Moravský Krumlov

+420 776 330 040

E-mail: bezgest@centrum.cz

HISTORIE

Stručná historie Divadelního spolku BEZGEST

v Moravském Krumlově

V říjnu 1984 navázal ochotnický spolek na dlouholetou divadelní tradici v Moravském Krumlově. Městské kulturní středisko Mor. Krumlov se dohodlo se skupinou herců z Moravského Krumlova a z Rakšic a rozhodli se v této činnosti pokračovat. V první hře se představili např. Jana Ostrovská, Antonín Ostrovský, Eva Štechová, Josef Kocáb, Olga Dostálová, Božena Hrnčířová/ Coufalová, Jan Coufal, Bohuslav Friml a další. Vedoucí a režisérkou byla Zdeňka Konečná. Domovskou scénou se stal kinosál v Sokolovně a herci nastudovali detektivní hru Paní Piperová zasahuje od J. Popplewella. Spolek se orientoval především na komedie a pohádky až do roku 1989 /Velbloud uchem jehly, Anka a Petrovští, Čarodějnická pohádka, Hrátky a čertem/.

Po tříleté pauze v roce 1992 spolek pokračoval opět pod MěKS ve své činnosti. Již v lednu 1993 byla sehrána hra Sněhurka a sedm mužíčků, následovaly Tři dámy s pistolí, Zkoušky čerta Belínka, Berounské koláče, Blázinec v 1. poschodí a Nezlobte babičku. V této hře herec Josef Janda exceloval ve své již 150. roli. Následovala pohádka Jak se čerti ženili,  kterou s úspěchem sehráli na přehlídce Pohádkový mlejnek ve Žďáru nad Sázavou a získali ocenění za herecký výkon (R. Straka, J. Janda a A. Fialová) a za režii (Z. Konečná). Poté se pokračovalo s představením Teta z Bruselu a S brokovnicí na manžela. Režisérkou a duší spolku byla Zdeňka Konečná a později Josef Janda, který hrál, režíroval, ale také navrhoval scény a vyráběl kulisy. Od roku 1998 je spolek členem Svazu českých divadelních ochotníků.

 V roce 2001 se podílel na režii také Marek Ostrovský, který společně se  Z. Konečnou režíroval povídkovou hru Mandarínkový pokoj. S další hrou /2002/ - O staré vrbě – spolek opět vystupoval na Krajské přehlídce amatérských divadel hrajících pro děti a mládež Pohádkový mlejnek. V roce 2003 pak Marek Ostrovský nacvičil další zdařilý kus v podobě hry 1+1 = 3, za který získala na přehlídce Divadelní Hobblík v Hodoníně diplom Naďa Dvořáková za ženský herecký výkon. M. Ostrovský tak vystřídal a navázal na práci režisérky Z. Konečné a J. Jandy.

Opravdu velkým úspěchem byla autorská hra Kouzelný štětec aneb Najdi dneska ženicha, která měla premiéru v roce 2004. S touto hrou soubor zvítězil v krajské přehlídce Pohádkový mlejnek ve Žďáru nad Sázavou. Zde získala inscenace hlavní cenu a dále cenu odborné poroty za scénickou hudbu (B. Švéda), za herecké role (R. Straka, B. Švéda, M. Ostrovský, L. Holátková) a cenu dětského diváka získal V. Ostrovský ml. Pohádka byla nominována na národní přehlídku Popelka do Rakovníka. Z Rakovníka si odnesl diplom celý ochotnický spolek a Oldřiška Blujová navíc i čestné uznání za roli Minimy.

           V roce 2005 došlo k osamostatnění ochotníků, kteří se sdružili do Divadelního spolku BEZGEST, předsedou spolku se stal Marek Ostrovský a došlo k dohodě s Městským kulturním střediskem Mor. Krumlov o spolupráci a využívání kinosálu. 

V letech 2005 a 2006 byly sehrány hry Jen žádnou paniku, Domnělý lékař a Dovolená s rizikem aneb Postel plná  cizinců. Od roku 2006 soubor každoročně pořádá již kultovní maškarní divadelní tříkrálovou Oldies party a v roce 2007 započal s akcí Oživlé obrazy Slovanské epopeje.Každé léto tak v noci ožívají historické postavy slovanských dějin z Muchových obrazů. S hrou Takový malý žertík, která byla nastudována v roce 2008, s úspěchem hostovali naši herci na Ivančickém kulturním létě, Jevišovickém kulturním létě a Dobšických divadelních dožínkách. Soubor získal s touto hrou ocenění za vyrovnanou hereckou složku na divadelní přehlídce Hobblík v Hodoníně. Také hra Stromy umírají vstoje z roku 2009 měla úspěch

V roce 2010 se opakuje velký úspěch Kouzelného štětce, tentokráte se hrou O rytíři Bojanovi, kterou také pro soubor napsal Bořivoj Švéda. S touto pohádkou soubor opět zvítězil na krajské přehlídce ve Žďáru nad Sázavou a získal doporučení na národní přehlídku Popelka Rakovník 2010. Ceny za herectví si odnesli R.Straka a J.Nejedlý, B.Švéda za textovou předlohu a Švédova trojka za hudbu.

 V současné době ve spolku působí Jan Coufal, Naďa, Adéla a Miloš Dvořákovi, Jana, Jitka a Bořivoj Švédovi, Jana, Ludmila, Antonín, Marek a Václav Ostrovští, Radek Straka, Eva Štechová, Anna Veselá, Zdeňka Konečná, Eva a Oldřich Illkovi, Jiří Nejedlý, Karel Šoukal, David Šoukal, Markéta Stixová, Ludmila Holátková, Miroslava Jursová, Jitka Cafourková, Jaroslav Kudláček, Iveta Hrbová a Jitka Nováčková. Mnozí z nich se také každoročně zúčastňují akcí pro děti v Moravském Krumlově, jako jsou Pohádkové Vánoce či Pohádkový les aneb Zaparkujte děti v parku.